Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yorum Yapılmadı

Business Networking, Bayrak Yarışıdır…

Ayse Aslan

Bayrak yarışı, atletizmin en ilginç branşlarından biri. Hemen her atletizm turnuvasının son etkinliği olması da onu doğal olarak bir assolist ya da yıldız yapıyor zaten.

Çok basit bir akışı var: 4 seçili yarışmacı oluyor. İlk başlayanın elinde bir bayrak oluyor. Belirlenmiş mesafede koşan koşucu bunu takım arkadaşına devrediyor. Dördüncü kişi bayrağı alıp bitiş çizgisine gelince de yarış bitiyor.

Ancak yarış aslında o derece basit değildir. Zira bayrağı alan kişi bayrak eline gelmeden önce biraz geriden de olsa koşmaya başlar. Esas başlangıç çizgisine gelmeden öne bayrağı tutmuş olmalıdır. Çok büyük bir incelik gerekir bu takası yapabilmek için. Üstelik bayrak yere düşerse yarış otomatik olarak kaybedilmiş olur. Saliselerin belirleyici olduğu bu ortamda değil hata yapmak, yanlış nefes almaya dahi hakkınız yoktur.

Bayrak yarışının en temel özelliği ise bir kişinin koştuğu tam bir yarıştan çok daha hızlı ve rekabetçi olmasıdır. 400 metre dünya rekoru 1999 yılından bu yana efsanevi Amerikan atlet Michael Johnson’da: Johnson bu mesafeyi 43 saniyede koştu. Bu rekorun inanılmazlığı, 18 senedir kırılamamasından da anlaşılabilir. Peki 400 metreyi 4 kişi 100’er metre aralıklarla koştuğunda ne oldu? Aralarında Usain Bolt’un da bulunduğu Jamaika takımı 100 X 4 yarışını 2011 yılında 37 saniyede tamamladı. Yani 4 kişi bir araya gelince efsane rekora 6 saniyelik fark atıyor.

İşte bu bakış açısıyla bir işi bayrak yarışı olarak götürmenin gerekliliği çıkıyor ortaya. Business Networking kavramı da bir bayrak yarışıdır. Gerçekleştirdiğiniz kişisel tanışma, bir diğerine bayrağı aktarmakla aynı amaca hizmet eder. İstenen noktaya ulaşmanız, bayrağı sonraki koşucuya aktarmanız ve onun da arkaya dönüp bayrağı alması gerektiğinden, bayrak teslimi ortaklaşa bir çabadır.

Business Networking ortamında yakaladığınız tanışıklıkları iş sahiplerinin işleri ile ilgili yarıştığı bir bayrak yarışı gibi düşünmek gerekir. Paylaştığınız bilginin, aktardığınız deneyimin, işiniz ile ilgili ulaşmak istediğiniz hedeflerin başkaları tarafından duyulması ve bunların da doğru kitlelere ulaştırılması gibi de düşünebilirsiniz.

Peki bunu yapmak, bu cümleyi kurmak kadar kolay mıdır?

Elbette ilk seferde değil… Business Networking konusunda kendinize zaman vererek ve tecrübe ekleyerek bunu başarabilirsiniz. Business Networking, kurduğunuz cümlelerden, sorduğunuz sorulara, beden dilinizden, giyiminize, karşınızdaki kişiye gösterdiğiniz ilgiye kadar daha içinde birçok detayı barındırır ve bu detaylar ne kadar işlenirse o kadar başarılı olur.

Bayrak yarışı sizi ve yanınızdaki herkesi hızlandırır. Ama kuralları iyi öğrenmeniz ve bu kurallar üstünde çok çalışmanız şarttır.

Şimdi şöyle düşünün, insanoğlunun en eski aktivitesidir ilişki kurmak, yani siz zaten doğuştan ilişki kurmak üzerine programlandınız, burası hiç zor değil, eğer isterseniz, doğru kişilerle yıllar boyu sürecek kuvvetli bağlara sahip olma şansınız vardır. Networking konusunda etkinliklere katılmak, bu konudaki eğitimleri takip etmek ve dünyada önde gelen networking organizasyonları içinde yer almak iyi bir networker olmak için ilk yoldur.

Yorum Yaz